2025-ci ilin dördüncü rübündə Avropa İttifaqına üzv dövlətlər arasında yalnız Rumıniya və İrlandiyanın iqtisadiyyatında azalma qeydə alınıb. Beləliklə, hər iki ölkə hesabat dövründə ÜDM-də geriləmə yaşayan yeganə üzv dövlətlər kimi qeyd olunub.
NUHÇIXAN xəbər verir ki, Rumıniyanın ümumi daxili məhsulu əvvəlki rüblə müqayisədə azalıb.
İqtisadi ekspertlər bunu daxili tələbatın zəifləməsi, investisiya tempinin ləngiməsi və bəzi sənaye sahələrində istehsalın azalması ilə əlaqələndirirlər. Qlobal iqtisadi mühitdə davam edən qeyri-müəyyənlik və ticarət axınlarında dalğalanmaların da təsiri istisna edilmir.
İrlandiyada da oxşar dinamika müşahidə olunub. Mütəxəssislər bildirirlər ki, beynəlxalq bazarlarda dəyişkənlik və çoxmillətli şirkətlərin fəaliyyət göstəricilərindəki dalğalanmalar bu nəticəyə təsir edən əsas amillər sırasındadır.
Eyni dövrdə Avropa İttifaqının digər üzv dövlətlərində iqtisadi artım və ya sabitlik qeydə alınıb ki, bu da blokun ümumi iqtisadi dayanıqlığını nümayiş etdirir. Bununla yanaşı, iqtisadi artım tempinin üzv dövlətlər arasında qeyri-bərabər paylanması diqqət çəkir. İqtisadçılar hesab edirlər ki, Rumıniyada müşahidə olunan azalma qısamüddətli xarakter daşıya bilər və investisiya təşviqləri, struktur islahatlar və ixrac potensialının genişləndirilməsi vasitəsilə iqtisadi dinamikanın bərpası mümkündür.
Qeyd edək ki, rəsmi statistika Rumıniya və İrlandiyanın 2025-ci ilin IV rübündə Aİ-də iqtisadi azalma yaşayan yeganə ölkələr olduğunu təsdiqləyir və bu fakt milli iqtisadi siyasətin daha çevik və effektiv mexanizmlərlə gücləndirilməsini zəruri edir.