Qazaxıstanın Türküstan şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) ölkələri iqtisadiyyat və ticarət nazirlərinin 14-cü iclası keçirilib.
NUHÇIXAN Qazaxıstan Respublikası Milli İqtisadiyyat Nazirliyinə istinadla xəbər verir ki, iştirakçılar iqtisadi-ticari və investisiya əməkdaşlığının daha da inkişaf etdirilməsini müzakirə ediblər və əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsi üçün konkret addımlar barədə razılığa gəliblər.
Görüşdə nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri qismində Qazaxıstan Respublikası milli iqtisadiyyat nazirinin müavini Asan Darbayev, Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyat nazirinin müavini Rövnəq Abdullayev, Qırğızıstan Respublikası iqtisadiyyat və ticarət nazirinin müavini Sultan Axmatov, Türkiyə Respublikası ticarət nazirinin müavini Sezai Uçarmak, Özbəkistan Respublikası investisiya, sənaye və ticarət nazirinin müavini Hurram Teşabayev, TDT-nin Baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyev və Türk İnvestisiya Fondunun prezidenti Bağdad Amreyev iştirak ediblər.
İclası açan Asan Darbayev bu tədbirin Böyük İpək Yolu xalqlarını tarixən birləşdirən Türk dünyasının mənəvi mərkəzi olan Türküstanda keçirilməsinin rəmziliyini qeyd edib. O bildirib ki, bu gün Türk Dövlətləri Təşkilatı dialoq platformasından praktik əməkdaşlıq üçün effektiv mexanizmə çevrilir, yeni dəyər zəncirləri yaradır və ticarət əlaqələrini genişləndirir.
2025-ci ilin sonuna qədər TDT ölkələri arasında qarşılıqlı ticarətin həcmi 11,9 milyard dolları keçib. Qazaxıstanın ən böyük ticarət dövriyyəsi Özbəkistanla - 4,3 milyard dollar, Türkiyə ilə - 4,9 milyard dollar, Qırğızıstanla - təxminən 2 milyard dollar və Azərbaycanla - 425 milyon dollar olub.
İnvestisiya əməkdaşlığı da güclənir. Son 20 ildə (2005–2025-ci illər) birləşmiş Türk Dövlətləri Təşkilatına daxil olan ölkələrdən Qazaxıstana birbaşa xarici investisiyaların axını 6,3 milyard dollardan çox olub, o cümlədən 2025-ci ildə təxminən 210 milyon dollar təşkil edib. Öz növbəsində, Qazaxıstanın TDT ölkələrinin iqtisadiyyatına investisiyalarının həcmi təxminən 5 milyard dollara çatıb, o cümlədən 2025-ci ildə 1,3 milyard dollardan çox olub.
Qazaxıstanda TDT ölkələrinin kapitalı ilə 12 mindən çox şirkət və 1300-dən çox birgə müəssisə fəaliyyət göstərir, ticarət və sənaye əməkdaşlığının inkişafına əhəmiyyətli töhfə verilir.
Ticarət maneələrinin aradan qaldırılmasına, nəqliyyat marşrutlarının və rəqəmsal ticarət alətlərinin inkişafına xüsusi diqqət yetirilir. Orta Dəhlizin Şərq ilə Qərb arasında əsas marşrut kimi strateji rolunun və qarşılıqlı ticarətin artması üçün əlavə imkanlar açılır.
İclasın yekununa dair Türk Dövlətləri Təşkilatının üzv dövlətləri arasında iqtisadiyyat, ticarət, investisiya və maliyyə sahələrində əməkdaşlıq üzrə Yol Xəritəsi təsdiqlənib. Sənəddə birgə iş üçün prioritet sahələr və onların praktiki tətbiqi üzrə mexanizmlər müəyyən edilib.
Görüşün əsas hadisəsi əldə edilmiş razılaşmaları rəsmiləşdirən iqtisadiyyat və ticarət nazirlərinin 14-cü iclasının Kommünikesinin imzalanması mərasimi olub.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin Qazaxıstan Respublikası Ticarət Palatası, Türk Dövlətlərinin Ticarət və Sənaye Palataları Birliyi, Türk İnvestisiya Fondu və Qazaxıstan Respublikasının Kooperativlər və İqtisadi Birliyin Digər Formalarının Milli Assosiasiyası (NACOFEC) arasında dördtərəfli Əməkdaşlıq Memorandumu da imzalanıb.
Sənəd işgüzar əlaqələri inkişaf etdirmək və birgə layihələri dəstəkləmək məqsədi daşıyır. Bundan əlavə, təşkilatın üzv dövlətləri arasında ticarətdə anlaşma və tərəfdaşlığa dair Memorandum da imzalanıb.